Юрій Циганок, партнер Crowe AVR, Ukraine 

Внесення до Верховної Ради пакету законопроєктів про податкову амністію, як невідкладних, справило ефект вибуху бомби. Начебто і говорили про неї в останні роки досить багато, але тут вона раптом отримала цілком відчутні перспективи і чіткі часові рамки.

У разі прийняття запропонованих законопроєктів одноразове спеціальне добровільне декларування (або, як його частіше називають, «нульове») має відбутися у період з 1 липня 2021 по 1 липня 2022 р.

А тому вже зараз у всіх, кого воно потенційно може торкнутися, виникають питання: а чи варто грати в такі ігри з нашою державою? І чим ця нова «гра» відрізняється від уже прийнятої безподаткової ліквідації КІК, на яку відведено весь 2021 рік?

Почнемо з того, що безподаткова ліквідація КІК стосується більш вузького кола осіб, а саме – тих, хто є контролерами іноземних компаній. Її теж можна назвати свого роду «податковою амністією», але для юридичних структур. Адже формально кошти на офшори виводиться не фізичними особами, а підконтрольними їм структурами. Безподаткова ліквідація дозволяє повернути і легалізувати раніше виведені кошти, а на майбутнє уникнути всіх витрат, пов’язаних з подачею звітності та можливою сплатою податку на суми скоригованого прибутку КІК тут, в Україні.

Президентський законопроект № 5153 від 25.02.2021 (і пізніше подані альтернативні) – про інше. Це декларування активів, що належать саме фізособі, розміщених на території України і за її межами, якщо такі активи були отримані фізособою шляхом доходів, що у момент їх нарахування підлягали оподаткуванню в Україні і з яких не були сплачені податки в період до 1 січня 2021 року .

Тобто фактично це податкова амністія саме для фізичних осіб – резидентів (а також тих, хто був резидентами на момент отримання доходів), які «нажили» собі активи в Україні і за кордоном без сплати податків. Але не безоплатно – ставки збору при одноразовому декларуванні варіюються від 2,5 до 9% і залежать від виду, і місцеперебування активів. Причому це не податок на доходи фізосіб, а саме спеціальний збір, а значить не доведеться додатково платити ще й військовий збір.

Під податкову амністію не повинні підпадати активи, отримані внаслідок кримінально караних діянь (за винятком ухилення від сплати податків і зборів, ЄСВ, а також порушення валютного і антимонопольного законодавства, адже саме для них і задумана ця амністія).

І ще вона не торкнеться колишніх і діючих держслужбовців, оскільки ті знаходяться «під ковпаком» антикорупційного законодавства та законодавець не може дозволити їм просто так взяти і легалізувати активи, можливо отримані корупційним шляхом.

Яких же активів торкнеться «нульове» декларування?

Це можуть бути:

• валютні цінності та іноземна валюта (крім готівки) і права вимоги;

• нерухоме майно та деякі об’єкти незавершеного будівництва;

• рухоме майно;

• частки (паї) у майні юридичних осіб або в утвореннях без статусу юридичної особи, корпоративні права, майнові права на об’єкти інтелектуальної власності;

• цінні папери та / або фінансові інструменти, визначені законом;

• права на отримання дивідендів, відсотків або іншої аналогічної майнової вигоди, пов’язані з правом власності на цінні папери, частки (паї) у майні юридичних осіб та / або утвореннях без статусу юридичної особи.

Готівкові кошти задекларувати не можна – спочатку їх потрібно буде внести на спеціальні банківські рахунки, причому банки зобов’язані провести процедури фінансового моніторингу щодо джерел походження таких коштів.

Не потребують декларування (буде вважатися, що податки повною мірою були сплачені з доходів, за рахунок яких вони придбані) такі активи:

• грошові кошти та інші активи вартістю до 400 тис. грн., окрім тих, про які сказано нижче;

• нерухомість або майнові права на неї (квартира площею до 120 кв. м. чи житловий будинок площею до 240 кв. м. або незавершене будівництво, за умови права власності на земельну ділянку на момент закінчення терміну декларування);

• нежитлова нерухомість некомерційного призначення в 60 кв. м.;

• земельні ділянки в межах нормативів безоплатної приватизації;

• один транспортний засіб з об’ємом двигуна не більше 3000 куб. см. і середньоринкової вартості не більше 375 мінімальних зарплат.

Що стосується ставок збору при «нульовому» декларуванні, то вони пропонуються наступні:

• 5% – з валютних цінностей, розміщених на рахунках в банках в Україні, прав вимоги до резидентів України та інших перерахованих вище типів активів, розташованих в Україні (крім облігацій внутрішньої державної позики України – ОВДП);

• 9% – з валютних цінностей, розміщених за кордоном в банках або у фінансових установах, і грошових вимог до нерезидентів України та інших перерахованих вище типів активів, розташованих за кордоном (крім ОВДП);

• 2,5% – з номінальної вартості ОВДП з терміном обігу понад 365 днів без права дострокового погашення, придбаних декларантом в період з 1 січня 2021 до 20 червня 2022 року до подачі «нульової» декларації. У цьому випадку, якщо просто взяти всі свої кошти «з під подушки» і вкласти їх в довгострокові ОВДП, тобто можливість не тільки заощадити на ставці, але ще і заробити купонний дохід по облігаціях. Правда, не для всіх це стане вагомим аргументом для того, щоб розлучитися з валютними заощадженнями.

Отже, якщо у Вас вистачило терпіння дочитати цей матеріал до інформації про ставки, то значить тема «нульового» декларування та податкової амністії для Вас, швидше за все, актуальна.

Тому, якщо запропоновану Президентом законодавчу ініціативу буде втілено таки у Закон, то податкові консультанти Crowe AVR, Ukraine будуть раді допомогти Вам грамотно скористатися його нормами, правильно скласти і подати «нульову» декларацію.