• Категорія запису:Новини

Європейська комісія підготувала проєкт Директиви ЄС щодо проведення тесту на мінімальну присутність компанії в ЄС (мінімальний сабстенс).

Планується, що ця Директива (після її прийняття) має набути чинності з 01.01.2024 року.
Спробуємо коротко описати основні положення, які можуть бути цікавими для українців, які мають у власності компанії з ЄС (Кіпр, Естонія, Словаччина, Польща тощо).
Під час цього тесту компанії у ЄС проходять кілька кроків.

Крок 1. Визначаються компанії, які мають звітувати про мінімальний сабстенс.
Які компанії потрапляють сюди?
1. Компанії, понад 75% доходів яких за попередні два роки, становлять «пасивні доходи» (відсотки, роялті, дивіденди, оренда, дохід від дорогого рухомого майна, що тримається для особистих цілей (яхти, колекції мистецтва), дохід від послуг, що надаються пов’язаним компаніям).
2. Компанії, понад 60% нерухомості яких становить нерухомість, що в інших країнах.
3. Компанії, понад 60% доходів яких виходить від зовнішньоекономічної діяльності.
4. Компанії, управління яких передано на аутсорс упродовж попередніх двох років.
5. Компанії, понад 75% активів яких становлять інвестиції до інших компаній.
6. Підприємства, понад 75% активів яких становить нерухомість.
У той самий час діє ряд винятків. Так, наприклад, не потрібно буде звітувати про мінімальний сабстенс компаніям, які мають 5 або більше працівників, або власник яких є резидентом тієї ж країни, що й компанія.

Крок 2. Компанії, які повинні звітувати, будуть подавати звіт, у якому вказують (і додають документи, що підтверджують):
– наявність власного або орендованого приміщення;
– наявність банківських рахунків у ЄС (не впевнений, що таким вважатиметься рахунок у платіжній системі);
– чи потрапляє директор в один із певних критеріїв (наприклад, чи є він працівником іншої компанії, яка не є пов’язаною, чи є він податковим резидентом тієї самої держави, в якій знаходиться компанія тощо)

Крок 3. Якщо компанія не задовольняє одному з критеріїв, зазначених у звіті (наприклад, не має приміщення або директор є одночасно працівником іншої компанії), то презюмується, що така компанія не має мінімального сабстенсу (є «пустушкою» – shell-company).
Відповідно, якщо компанія буде визнана «пустушкою», вона не зможе отримати сертифікат податкового резидента країни, в якій вона знаходиться, і, відповідно, скористатися положеннями конвенцій про уникнення подвійного оподаткування, підписані цією країною.
Крім того, держава власника такої компанії-«пустушки» зможе оподатковувати дохід, отриманий на таку компанію-«пустушку», як дохід самого власника, незалежно від розподілу (виплати) такого доходу власнику. Звичайно, ця норма стосується власників, які є резидентами держав ЄС.

Отже, українцям настав час замислитися щодо мінімального сабстенсу своїх компаній, які перебувають у ЄС.

Леонід Карпов, 
партнер AC Crowe Ukraine