• Категорія запису:Новини

19 січня 2023 року аудиторська компанія AC Crowe Ukraine провела вебінар на тему: «Введення корпоративного податку та правил трансфертного ціноутворення в ОАЕ»

У вебінарі брали участь:

Алессандро Валенте – Директор з міжнародного оподаткування та ТЦУ, Crowe UAE;

Рустам Вахітов – Асоційований партнер міжнародного оподаткування Сrowe Azerbaijan;

Леонід Карпов – Партнер з податків та ТЦУ AC Crowe Ukraine.

31 січня 2022 року ОАЕ оголосили про запровадження корпоративного податку на прибуток.

9 грудня 2022 року з’явився текст закону про оподаткування прибутку компаній в ОАЕ.

1 червня 2023 року закон набирає чинності.

У загальному випадку для компаній, які знаходяться на основній території ОАЕ, ставка податку щодо оподатковуваного прибутку, що не перевищує 370.000 dirham (приблизно до 100.000$), звільняється від оподаткування, перевищення оподатковується за ставкою 9%.

У компаній вільних економічних зон (фризонівських компаній) прибуток буде ділитися на звільнений і не звільнений.

Звільнений прибуток оподатковуватиметься за ставкою 0%.

Незвільнений прибуток – за ставкою 9%.

Незвільнений прибуток обкладатиметься у повному обсязі без жодного ліміту. Тобто навіть 100$ прибутку обкладатимуться за ставкою 9%.

Під звільнений прибуток для фризонівських компаній потрапляє насамперед прибуток, отриманий від діяльності, не пов’язаної з ОАЕ (тобто дохід, зароблений поза основною територією ОАЕ у межах вільної економічної зони).

Однак, щоб зберігати нульову ставку, фризонівським компаніям необхідно підтримувати адекватний рівень присутності та реальності діяльності (сабстенс) та підтверджувати відповідність ціноутворення за операціями зі зв’язаними компаніями правилу витягнутої руки.

При цьому треба враховувати, що якщо операції із пов’язаною компанією не відповідають правилу витягнутої руки, то у фризонівської компанії виникатимуть додаткові (некваліфіковані) доходи, які оподатковуватимуться на прибуток за ставкою 9%.

Додатково також слід зазначити, що доходи від приросту капіталу та доходи від отриманих дивідендів в ОАЕ не оподатковуватимуться, що дозволяє користуватися можливістю використання ОАЕ при реструктуризації або продажу бізнесу.

Але це звільнення діє за умови стратегічної участі, тобто еміратська компанія повинна володіти як мінімум 5% акцій у капіталі цільової компанії і таке володіння має тривати щонайменше рік.

Збитки можуть переноситися на майбутні періоди без обмеження будь-яким періодом. Збитки, які були завдані до набрання чинності законом, не можуть бути використані.

Також передбачено можливість створення консолідованого платника податків, тобто кілька компаній можуть виступити єдиним платником податків.

Вигоди від такого консолідованого платника податків – це зниження адміністративного навантаження, тому що потрібно подавати одну податкову декларацію на всіх, з’являється можливість перерозподіляти збитки в рамках однієї групи та не буде потреби контролювати трансфертне ціноутворення внутрішньогрупової угоди.

Також законом запроваджується правило, якщо місце ефективного управління та контролю компанією знаходиться на території ОАЕ, то така компанія визнається податковим резидентом ОАЕ і повинна сплачувати корпоративний податок на території ОАЕ. Слід зазначити, що це правило, загалом, відповідає і положенням конвенцій про уникнення подвійного оподаткування, тому теоретично можлива ситуація, коли діяльність української компанії в Україні буде визнана постійним представництвом, а сама українська компанія – податковим резидентом ОАЕ.

Проте, загалом, враховуючи той факт, що в ОАЕ зазвичай проживають власники українських компаній, а не їх директора, такий варіант розвитку подій є малоймовірним.

Оподаткування фізичних осіб

Незважаючи на назву закону про корпоративний податок на прибуток, він поширюється і на фізичних осіб, які отримують підприємницький дохід. В умовах ОАЕ це на практиці означає дохід від діяльності, що ліцензується. Наприклад, здача своєї нерухомості в ОАЕ в оренду зазвичай призводитиме до появи оподаткування у власника-фізичної особи. Це необхідно враховувати українським бенефіціарам, які проживають в ОАЕ.

Трансфертне ціноутворення

Частиною законодавства про корпоративне оподаткування є положення про трансфертне ціноутворення, які будуть запроваджені одночасно із набранням закону. Угоди зі зв’язаними сторонами повинні відповідати принципу витягнутої руки. Пов’язаність переважно розглядається як формальна пов’язаність через пряме і непряме володіння частками 50 і більше відсотків.

Щодо документації необхідно дотримуватися принципів підготовки документації у частині майстер файлу та локального файлу. Уряд або Міністерство фінансів має визначити рівень, після якого включається трансфертне ціноутворення, тобто він не буде потрібний для невеликих обсягів транзакцій. Звітність про угоди із пов’язаними особами є додатком до щорічної податкової декларації. Саму документацію щодо трансфертного ціноутворення необхідно буде подавати на запит податкового органу протягом 30 днів після отримання такого запиту. Але, зрозуміло, бажано оцінювати ситуацію з ціноутворенням заздалегідь, щоб розуміти, чи повинна компанія сплачувати податок на прибуток в ОАЕ чи ні.

Загальний висновок

Українські бенефіціари, які використовували раніше еміратські фризонівські компанії, можуть продовжувати і надалі їх використовувати. Загалом при правильному побудові бізнес-моделі податкове навантаження на таких компаніях як дорівнювало нулю, так і залишиться рівною нулю. Однак, у будь-якому разі, до моменту набрання чинності цим законом треба буде провести оцінку бізнес-моделі на предмет відповідності ціноутворення за операціями зі зв’язаними компаніями правилу витягнутої руки та можливого оподаткування доходів самих бенефіціарів. Інакше бізнес можуть чекати неприємні сюрпризи. Або ж, як варіант, здійснити реструктуризацію структури володіння, щоб еміратські компанії не здійснювали операції із пов’язаними компаніями.

Чим може допомогти компанія AC Crowe Ukraine?

Ми можемо допомогти Вам проаналізувати Вашу бізнес-модель на предмет відповідності ціноутворення, яке використовується еміратською компанією у відносинах зі зв’язаними компаніями, на предмет відповідності правилу витягнутої руки або по реструктуризації групи компаній, а також визначення наслідків початку чинності нового законодавства на юридичних та фізичних осіб .

При цьому слід враховувати той момент, що якщо для української компанії Ви вже готували документацію щодо ТЦУ, яка показала відповідність ціноутворення правилу витягнутої руки, це не означає, що документація щодо ТЦУ для еміратської компанії покаже таку саму відповідність.

Для з’ясування нюансів Вашої ситуації ми готові провести безкоштовну 30-хвилинну консультацію.

Ми також підготували переклад тексту Закону українською мовою, щоб Ви самі могли проаналізувати закон та роз’яснення до нього.

Ми продовжуватимемо повідомляти про процес його роз’яснень та імплементації, а також розглядатимемо можливість започаткування українського деска в ОАЕ для своєчасної податкової та юридичної підтримки.

Якщо Ви хочете отримати переклад, дізнатися про відкриття цього деска в ОАЕ або підписатися на новини податкового законодавства ОАЕ, залиште заявку за електронною адресою [email protected]