Збройні конфлікти мають наслідки для навколишнього середовища, як під час їх підготовки, так і під час їх безпосереднього проведення. На жаль, їх вплив на екологію доволі серйозний, адже під час воєнних дій відбуваються неконтрольовані речі. 

Конфлікти високої інтенсивності споживають величезну кількість палива, що призводить до величезних викидів CO2 і сприяє зміні клімату. Масштабні переміщення транспортних засобів можуть призвести до масштабних фізичних пошкоджень чутливих ландшафтів. Використання вибухової зброї в міських районах створює величезну кількість уламків, які можуть спричинити забруднення повітря та ґрунту. Забруднення також може бути спричинене пошкодженням легкої промисловості та екологічно чутливої інфраструктури, такої як водоочисні споруди. Втрата постачання енергії може мати ревербераційні наслідки, які завдадуть шкоди навколишньому середовищу, призупиняючи роботу очисних споруд чи насосних систем, або можуть призвести до використання більш забруднюючого палива чи побутових генераторів.

Серйозні випадки забруднення можуть бути спричинені навмисним нападом на промислові, нафтові чи енергетичні об’єкти, випадковим пошкодженням або порушенням роботи. У деяких випадках навмисні напади на нафтові чи промислові об’єкти використовуються як зброя війни, щоб забруднити великі території та поширити терор. Інші методи випаленої землі включають знищення сільськогосподарської інфраструктури, як-от каналів, колодязів і насосів, а також спалювання посівів. Така тактика загрожує продовольчій безпеці та засобам існування, підвищуючи вразливість сільських громад. Ці масштабні випадки забруднення можуть призвести до транскордонних наслідків через забруднення повітря або через забруднення річок, водоносних горизонтів або моря, чи то ненавмисні чи навмисні. У деяких випадках вони навіть можуть впливати на погоду чи глобальний клімат.

Наземні міни, касетні боєприпаси та інші вибухонебезпечні пережитки війни можуть обмежити доступ до сільськогосподарських угідь і забруднювати ґрунти та джерела води металами та токсичними енергетичними матеріалами. Під час великих конфліктів можуть бути вироблені або залишені великі обсяги військового брухту, який може містити низку забруднюючих матеріалів, забруднювати ґрунти та ґрунтові води, наражаючи тих, хто працює на ньому, на гострі та хронічні ризики для здоров’я. Розбиті або пошкоджені кораблі, підводні човни та морська нафтова інфраструктура можуть спричинити забруднення моря.

Ми бачимо, що вищезазначені процеси відбуваються зараз на території України. Події останніх 9 місяців мають жахливі наслідки для екології, а тому необхідно негайно їх зупинити. 

Джерело https://ceobs.org/how-does-war-damage-the-environment/