Продовжуючи досліджувати українську культуру в межах проєкту «AuthentiC» від AC Crowe Ukraine, хочемо поділитись цікавими фактами про архітектурну спадщину. Архітектура України відображає історію, культуру та вплив різних епох і народів на цю частину Східної Європи. Знаходячись на перетині важливих торгових шляхів і історичних подій, Україна стала свідком розвитку різних архітектурних стилів і напрямів, що сформували багатовимірну архітектурну спадщину.

Деякі виняткові для культурної традиції об’єкти та видатні приклади архітектурного рішення певного періоду увійшли до списку Світової спадщини ЮНЕСКО.

Києво-Печерська лавра

Це монастирський комплекс Української православної церкви, заснований у 1051 року. Тривалий час Києво-Печерський монастир був одним із найважливіших християнських культурних та паломницьких центрів у світі.

Софійський собор

Зведений князем Ярославом Мудрим в XI ст., незабаром після хрещення Русі. Святиня символізувала становлення Києва як столиці християнського князівства і до XIII ст. була головною церквою Русі. Це одна з головних пам’яток архітектури та монументального мистецтва початку XI ст., що впливала на проєктування та оздоблення храмів Київської Русі, а згодом і Східної Європи.

Геодезична дуга Струве

На основі вимірювань дуги 25-го меридіану вдалося майже точно визначити розміри і форму Землі. Цими результатами користувалися до кінця XX ст., їх змогли покращити лише завдяки сучасним супутниково-комп’ютерним дослідженням.

Резиденція митрополитів Буковини та Далмації

Центр Буковинської православної митрополії за часів Австро-Угорської імперії. Ця резиденція — взірець архітектури, дизайну і планування XIX ст. В її будівлях, зведених у дусі еклектики, поєднані елементи архітектури та мистецтва різних народів, які мешкали у цій місцевості. Резиденція відображає культурну ідентичність православної церкви в Австро-Угорській імперії.

Стародавнє місто Херсонес Таврійський і його Хора

Херсонес Таврійський був важливим політичним і економічним центром Північного Причорномор’я, де відбувався культурний обмін між Грецькою, Римською, Візантійською імперіями та населенням на північ від Чорного моря. Відіграв вирішальну роль у поширенні християнства в Південно-Східній Європі.

Це лише кілька прикладів українських архітектурних об’єктів, наша країна має ще багато інших унікальних і цікавих архітектурних споруд і пам’яток.

Головна задача зараз — зберегти культурну матеріальну спадщину💙