• Категорія запису:Новини

З 17 грудня 2021 року набрав чинності наказ Міноборони від 11.10.2021 р. № 313, яким затверджено Перелік спеціальностей та/або професій, споріднених з відповідними військово-обліковими спеціальностями, після одержання яких жінки беруться на військовий облік військовозобов’язаних (далі – Перелік).

Зазначений Перелік затверджено на виконання Закону «Про військовий обов’язок і військову службу» від 25.03.1992 р. № 2232-XII, яким встановлено, що жінки, які мають спеціальність та/або професію, споріднену з відповідною військово-обліковою спеціальністю, визначеною в Переліку, та придатні до проходження військової служби за станом здоров’я та віком, беруться на військовий облік військовозобов’язаних.

У мирний час жінки можуть бути прийняті на військову службу та службу у військовому резерві тільки в добровільному порядку (за контрактом).

Отже, на облік візьмуть жінок, які мають відповідний фах з переліку, придатні до проходження служби за станом здоров’я, віком та сімейним станом та які не старше 60 років.

Цікаво, що Перелік включає навіть такі професії як:

  • керівники фінансових, бухгалтерських, економічних, юридичних та адміністративних підрозділів та інші керівники;
  • менеджери (управителі) з права, бухгалтерського обліку, досліджень ринку, вивчення суспільної думки, консультацій з питань комерційної діяльності та управління;
  • менеджери (управителі) з бухгалтерського обліку;
  • професіонали в галузі аудиту та бухгалтерського обліку;
  • наукові співробітники (аудит, бухгалтерський облік);
  • аудитори та кваліфіковані бухгалтери;
  • бухгалтери та касири-експерти;
  • реєстратори бухгалтерських даних.

Тож тепер роботодавець має проконтролювати наявність документів про перебування на військовому обліку не лише в чоловіків, а й в жінок, якщо вони беруться на роботу на посаду (професію), яка є в зазначеному Переліку. А жінкам, які вже працюють на цих посадах, варто повідомити про їх обов’язок стати на військовий облік І перевірити виконання. За нехтування цими нормами роботодавцю загрожує штраф, передбачений ст. 2101 КУпАП, — від 3400 до 5100 грн (повтор — від 5100 до 8500 грн).

Щоправда, як зазначила у своєму telegram-каналі Юлія Гришина, народний депутат від «Слуги народу», список спеціальностей, за якими жінки беруться на військовий облік, ще буде скорочено. Про це вона дізналася від Голови Комітету з питань національної безпеки, оборони та розвідки після його розмови з міністром оборони. Про це на своїй сторінці у facebook повідомляв і сам Голова Комітету, Олександр Завітневич.

Хоча жодної офіційної інформації від Міністерства оборони поки що немає.

Водночас за результатами брифінгу в Командуванні Сухопутних військ, який відбувся 23.12.2021, з’ясувалося, що жінкам слід стати на військовий облік самостійно (звернувшись до центру комплектування за місцем реєстрації) до 31 грудня 2022 року. А до того часу відповідальність за невиконання нікому не загрожує.